Trwa nabór wniosków na Pożyczkę OZE. Na wsparcie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych Pomorski Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o. dysponuje kwotą prawie 60 mln zł ze środków EFSI oraz budżetu państwa.
Dla kogo?
O Pożyczkę OZE mogą ubiegać się inwestorzy chcący wybudować na terenie województwa pomorskiego instalacje wytwarzające energię z OZE, przyczyniające się do zwiększenia zainstalowanych mocy OZE.
O jaką pożyczkę można się starać?
Oferujemy pożyczki do 15 mln zł z maksymalnym okresem spłaty do 15 lat od pierwszego uruchomienia środków. Możliwość karencji w spłacie kapitału do 24 m-cy w zależności od charakteru inwestycji i źródeł finansowania.
Na co może być przeznaczona pożyczka?
Pożyczka może być przeznaczona na instalacje, wraz z infrastrukturą służącą przyłączeniu źródła do sieci, w tym mikroinstalacje, wytwarzające energię elektryczną lub cieplną (również energię elektryczną i cieplną w procesie kogeneracji) z nośników odnawialnych, wykorzystujące: biogaz, biomasę, słońce, energię ziemi oraz wodę.
W przypadku elektrowni wodnych wsparcie można uzyskać jedynie na ich modernizację.
Dopuszcza się wsparcie przebudowy lub rozbudowy dystrybucyjnej sieci elektroenergetycznej,wyłącznie jako element wspieranego projektu OZE.
Podejmowane działania powinny wpisywać się we właściwy program ochrony powietrza.
Koszt pożyczki
Pożyczka OZE oprocentowana jest na zasadach rynkowych lub na warunkach korzystniejszych niż rynkowe w obszarach preferencji z zastosowaniem pomocy publicznej.
Oprocentowanie w skali roku na warunkach rynkowych wynosi od 4,02% (od 01.04.2022 r.) i jest uzależnione od oceny kredytowej inwestora oraz proponowanych zabezpieczeń spłaty pożyczki.
Oprocentowanie w skali roku na warunkach korzystniejszych niż rynkowe wynosi:
- od 0,50% w przypadku spełnienia jednego kryterium preferencji,
- od 0,25% w przypadku spełnienia dwóch lub więcej kryterium preferencji, z zastosowaniem pomocy de minimis lub pomocy przewidzianej w Art. 40, 41 i 49 GBER (tzw. wyłączenia blokowe).
W przypadku niespełnienia przez inwestora warunków umożliwiających udzielenie pomocy publicznej finansowanie jest udzielane na zasadach rynkowych.
Obszary preferencji
Preferowane będą przedsięwzięcia:
- wpisujące się w gminne dokumenty z zakresu gospodarki niskoemisyjnej lub zaopatrzenia w energię,
- wykorzystujące innowacyjne rozwiązania w zakresie zastosowanych urządzeń i systemów,
- zapewniające największy efekt ekologiczny (m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych) w stosunku do nakładów finansowych.
Pomorski Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o. nie pobiera żadnych opłat i prowizji związanych z udostępnianiem oraz obsługą Pożyczki OZE.
Szczegoły oferty dostępne są pod poniższym linkiem: https://pfp.gda.pl/strona-88-pozyczka_oze.html.