W dniu 04.09.2023 r. podpisana została umowa pożyczki na finansowanie budowy trzech farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 5,8 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Energia elektryczna wytwarzana w instalacjach PV wykorzystywana będzie na potrzeby własne przedsiębiorstwa Paula Fish. Wszystkie farmy powstaną w powiecie słupskim, w Charnowie, Reblinie oraz Bierkowie.
Paula Fish jest jednym z wiodących przetwórców łososia w Europie. Oferuje kompleksowe usługi w zakresie produkcji i przetwórstwa ryb bałtyckich i łososia atlantyckiego, pozyskiwanego bezpośrednio od sprawdzonych i certyfikowanych norweskich dostawców. Działalność firmy obejmuje cały proces przetwórczy, a także usługi mrożenia i przechowywania produktów rybnych w chłodniach, produkcji mączki i oleju rybnego oraz transportu.
Głównym celem inwestycji finansowanej ze środków Pożyczki OZE jest dążenie do zrównoważonej działalności produkcyjnej poprzez zwiększenie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł w ogólnym bilansie energetycznym spółki. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności firmy poprzez obniżenie kosztów energii elektrycznej, a tym samym kosztów produkcji oraz ograniczenia potencjalnie negatywnego wpływu zakładu na środowisko naturalne. Szacowana redukcja emisji CO2 związana z inwestycją wyniesie ponad 4 tys. ton / rok.
Projekt zakłada wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań jakimi są m.in. zastosowanie monokrystalicznych paneli PV bifacjalnych PERC o wysokiej efektywności oraz podwyższonej sprawności przy niskim nasłonecznieniu, inwerterów z inteligentnym interfesem umożliwiającym stałą obserwację pracy instalacji i szybką eliminację wad i usterek oraz konstrukcji wsporczej opartej na technologii strunobetonu.
Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Pożyczki OZE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Instrument ten wspierać ma wytwarzanie i dystrybucję energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych poprzez finansowanie budowy instalacji OZE realizowanych na terenie województwa pomorskiego.
Wsparcie z Pożyczki OZE wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa Pomorskiego w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz dążenia do osiągniecia neutralności klimatycznej zgodnie z celem Europejskiego Zielonego Ładu. Rozwój OZE istotnie wpływać będzie na bezpieczeństwo energetyczne poprzez uniezależnianie się od konwencjonalnych źródeł kopalnych. Przyczyni się także do ograniczenia zmian klimatu.