Świadomy i zrównoważony rozwój – wyzwanie naszych czasów
Harcerski Ośrodek Morski (HOM) w Pucku jest całorocznym ośrodkiem stanowiącym bazę obozową Chorągwi Gdańskiej Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP), zrzeszającej ponad 6 tys. zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów działających w 19 hufcach.
Ośrodek położony jest na plaży Zatoki Puckiej, między portem rybackim, a jachtowych, w granicach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i Europejskiej Sieci Ekologicznej Obszarów Chronionych Natura 2000. Obok ośrodka znajduje się plaża, kąpielisko strzeżone, boiska do siatkówki plażowej, promenada ze ścieżką rowerową i spacerowe molo. Ośrodek dysonuje 125 miejscami noclegowymi.
Misją ZHP jest wychowanie młodego człowieka, wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowanie charakteru przez stawianie mu wyzwań. Jednym z takich obszarów jest budowanie świadomości proekologicznej poprzez programy edukacyjne.
Projekt EKO-HOME
Projekt „EKO-HOM” polegał na budowie instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku ośrodka. Jak wskazuje Artur Glebko, Komendant Chorągwi Gdańskiej projekt wpisuje się we wdrażaną politykę stworzenia ekologicznego, energooszczędnego oraz edukacyjnego ośrodka morskiego.
Młodzież uczy się zachowań proekologicznych w otoczeniu, które jest zgodne z tą koncepcją. Wcześniej Chorągiew Gdańska realizowała projekt polegający na modernizacji systemu grzewczego z zastosowaniem pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Wybudowany został także nowy Dom Żeglarza – obiekt spełniający standardy technologii pasywnej. Inwestycje te są prezentowane jako przykłady wykorzystania energii odnawialnej oraz działalności człowieka związanej z projektowaniem i wznoszeniem obiektów budowlanych przyjaznych dla środowiska.
Projekt EKO-HOM związany z instalacją fotowoltaiczną ma na celu efektywnego wykorzystanie czystej, odnawialnej energii, która zastąpi energię elektryczną produkowaną ze źródeł konwencjonalnych, w tym surowców kopalnych. Generacja energii z instalacji fotowoltaicznej jest bezemisyjna i zapewnia najwyższy poziom uniknięcia emisji dwutlenku węgla, innych gazów i pyłów dla energii elektrycznej. Wytworzona energia zużywana jest na potrzeby własne ośrodka, a nadwyżka oddawana do sieci elektroenergetycznej w trybie prosumenta i odzyskiwane w okresie większego poboru (okres zimowy).
Projekt w całości finansowany był ze środków Pożyczki OZE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii
Instalacje wytwarzające energię elektryczną lub cieplną (również w procesie kogeneracji) z nośników odnawialnych, wykorzystujące: biogaz, biomasę, słońce, energię ziemi oraz wodę finansować można ze środków Pożyczki OZE.
O pożyczkę mogą ubiegać się nie tylko przedsiębiorcy, ale i inni inwestorzy, w tym rolnicy, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne czy też instytucje, chcące wybudować na terenie województwa pomorskiego instalację OZE w celach zarobkowych (np. farmy fotowoltaiczne, biogazownie), jak i w celu oszczędności na kosztach energii elektrycznej i cieplnej (panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory solarne, kotłownie na biomasę).
Maksymalna kwota Pożyczki OZE to 15 mln zł, z okresem spłaty do 15 lat. Nie ma ograniczenia co do minimalnej kwoty pożyczki czy też wielkości instalacji. W przypadku instalacji do 50kW obowiązuje uproszczona procedura aplikowania. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym, do wyczerpania środków.
Pożyczka OZE oprocentowana jest na zasadach rynkowych lub na warunkach preferencyjnych i wynieść może od 0,25% w skali roku.