Dagoma sp. z o.o. z siedzibą w Pucku rozpoczęła działalność 1 października 2001 r. Historia marki sięga jednak znacznie dalej, kiedy to w 1880 r. założony został zakład pod nazwą Degner und Ilgner GmbH. Przed II wojną światową pod marką Dagoma produkowane były konserwy warzywne i marmolada, które zdobywały liczne nagrody na międzynarodowych wystawach.
Obecnie Dagoma sp. z o.o. zajmuje się przetwórstwem owocowo – warzywnym. W swojej ofercie ma kilkadziesiąt produktów, w tym keczupy, przetwory z pomidorów, ogórków i innych warzyw, musztardy, dżemy, powidła czy marmolady. Wiele receptur, jakie wykorzystywane są w produkcji, wywodzi się z okresu przedwojennego, tradycji regionu Kaszub, ale i Grecji, co związane jest z krajem pochodzenia założyciela Dagomy sp. z o.o. – Pana Georgiosa Orfanos. Dagoma jest firmą rodzinną – w zarządzanie włączyło się już następne pokolenie – córka, Pani Katarzyna Orfanos – Łucka.
Firma stawia na nowoczesność i rozwój, czepiąc jednocześnie ze spuścizny swoich poprzedników. Do produkcji swoich wyrobów wykorzystuje najlepszej jakości surowce, w tym warzywa i owoce, naturalne składniki, unika sztucznych barwników i konserwantów, oferując produkty jak najbardziej naturalne, po które coraz częściej sięgają konsumenci. To połączenie tradycji z teraźniejszością i wizją na przyszłość jest niewątpliwie wyróżnikiem przedsiębiorstwa. Zmiany organizacyjne, które zaszły na przestrzeni kilku ostatnich lat sprawiły, że Dagoma może realizować swoje założone cele. Dbając o najskuteczniejsze metody i koncentrując się na rezultatach, firma działa wysokoefektywnie i konkurencyjnie, nie zapominając przy tym o poszanowaniu ogólnie przyjętych zasad i wartości.
Rosyjska agresja wobec Ukrainy – wpływ na bieżącą działalność przedsiębiorstwa
Dagoma od ponad 20 lat sukcesywnie rozwija się i buduje swoją pozycję na rynku. Agresja Rosji wobec Ukrainy, rozpoczęta w lutym 2022 r., niekorzystnie odbiła się na bieżącym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Faktycznie z dnia na dzień firma utraciła część dostawców i zmuszona została do poszukiwania nowych źródeł zaopatrzenia dla niektórych półproduktów i surowców, a ceny tych dostępnych na rynku znacząco wzrosły. Dodatkowo, w wyniku kryzysu energetycznego, ceny energii elektrycznej, energii cieplnej oraz paliw poszybowały w górę.
Przerwanie łańcuchów dostaw, utrudnienia związane z zaopatrzeniem oraz wzrost kosztów produkcji i logistyki, w połączeniu z niepewną sytuacją na rynku, także geopolityczną, stały się realnym zagrożeniem dla utrzymania płynności finansowej przedsiębiorstwa. W związku z tymi nagłymi zakłóceniami Dagoma zaczęła poszukiwać finansowania bieżących wydatków dla utrzymania bezpiecznego poziomu płynności oraz przeciwdziałania ryzyku związanemu w dłuższej perspektywie z niezdolnością firmy do inwestycji w rozwój i modernizację produkcji, co jest niezbędne dla utrzymania pozycji rynkowej wypracowanej przez ponad 20 lat.
Dla przedsiębiorstw, które odczuły negatywne skutki rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, a także skutki COVID-19 uruchomione zostały nieoprocentowane Pożyczki Płynnościowe ze środków unijnych. Dzięki środkom z pożyczki Dagoma mogła pokryć koszty wynagrodzeń dla pracowników, dokonać zakupu części surowców i półproduktów, a także spłacić zobowiązania handlowe.
Pożyczka Płynnościowa POIR
Pożyczka Płynnościowa POIR przeznaczona została dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z siedzibą lub prowadzących działalność gospodarczą na terenie województwa pomorskiego na łagodzenie bezpośrednich lub pośrednich skutków sytuacji gospodarczej związanej z pandemią COVID-19 lub rosyjską agresją wobec Ukrainy. Środki z pożyczki mogą być wydatkowane na kapitał obrotowy oraz inwestycyjny, w tym mający na celu rozwój produktów i procesów w przedsiębiorstwie lub zmianę modelu biznesowego czy też wspierający przejście na gospodarkę niskoemisyjną poprzez inwestycje mające na celu poprawę efektywności energetycznej oraz korzystanie z odnawialnych źródeł energii.
Pożyczka udostępniona została z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.