Punkt zwrotny w karierze zawodowej
Często zakłada się, że raz przyjętą ścieżkę zawodową trudno jest zmienić, szczególnie, gdy od rozpoczęcia pracy upłynęło dość dużo czasu. Taka zmiana wymaga odwagi i determinacji, by zacząć wszystko od początku. Może być jednak źródłem nie tylko utrzymania, ale i satysfakcji z tego, co się robi. Przykładem takiej zmiany jest Pani Agnieszka Choroszman, właścicielka firmy Czarny Ogon.
Pani Agnieszka, przed rozpoczęciem działalności na własny rachunek, przez ponad dekadę pracowała w pogotowiu ratunkowym. Wraz z powiększeniem się rodziny coraz trudniej było jej łączyć życie zawodowe z osobistym. Pomimo, że praca dawała jej dużą satysfakcję, tryb pracy, w tym w szczególności nocny, coraz ciężej było pogodzić z wychowaniem dzieci.
Pomysł na własny biznes był w zasięgu ręki, choć daleki od tego, co do tej pory zawodowo wykonywała Pani Agnieszka. Jak powstał?
- Przyjaciel pies gościł w moim domu od dzieciństwa, jednak zainteresowanie groomingiem zrodziło się wraz z pojawieniem się nowego czworonożnego domownika. Gdy podjęłam decyzję o zawodowym przekwalifikowaniu się, założenie salonu urody dla zwierząt było dla mnie czymś bardzo oczywistym – mówi Agnieszka Choroszman.
Czarny Ogon nie miał być salonem jak inne, ale salonem mobilnym, pierwszym tego typu w województwie pomorskim. Usługa może być zamówiona telefonicznie lub poprzez stronę internetową i wykonana w miejscu wskazanym przez klienta.
- Mobilny salon urody dla zwierząt Czarny Ogon powstał, aby wyjść naprzeciw potrzebom właścicieli zwierząt. Dojeżdżam do klientów i strzygę oraz pielęgnuję zwierzęta w specjalnie przygotowanym mobilnym salonie. Jest to inicjatywa dla osób, którzy cenią sobie swój czas oraz dla tych, którzy z różnych względów nie mogą udać się ze zwierzęciem do stacjonarnego groomera – wskazuje dalej właścicielka salonu.
Kosztowne inwestycje
Dostęp do wysokiej jakości sprzętu gloomerskiego oraz kosmetyków nie był problemem. Wyzwaniem okazał się sam mobilny salon, czyli pojazd, w którym wykonywane są usługi. Wnętrze pojazdu zostało przebudowane i dostosowany do potrzeb i charakteru świadczonych usług według autorskiego projektu męża Pani Agnieszki. Powierzchnia dostosowana została w taki sposób, aby zapewnić optymalne warunki pracy oraz komfort zwierzęcia. Całe wyposażenie, w tym wanna, stół, szafki i schowki zostały zaprojektowane i wykonane na indywidualne zamówienie z wysokiej jakości materiałów.
Inwestycja w mobilny salon okazała się dość kosztowną inwestycją, która sfinansowana została z pożyczki Kapitał na start, przeznaczonej dla osób, które jak Pani Agnieszka, planują założenie własnej działalności gospodarczej. Pożyczka udzielana jest na atrakcyjnych warunkach finansowych, bez jakichkolwiek dodatkowych opłat czy też prowizji.
Wsparcie dla star-up’ów
Jednym z priorytetów Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego jest wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości, w tym samozatrudnienia. To ważne, ponieważ start-up’y często borykają się z trudnościami w dostępnie do środków finansowych. Nie mogą pozyskać kapitału lub jest on dostępny przy wysokim oprocentowaniu.
- W okresie ostatnich czterech lat wsparliśmy ponad 700 start-up’ów na kwotę blisko 40 mln zł. Zachęcam osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz młode firmy do kontaktu z doradcami Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. W naszej siedzibie w Gdańsku oraz oddziałach można uzyskać informacje na temat możliwości finansowania rozpoczęcia i rozwoju działalności gospodarczej w ramach naszej szerokiej oferty produktów pożyczkowych, a także wsparcie przedsiębiorców w procesie aplikowania o pożyczkę. Środki pożyczek, jakich udzielamy pochodzą z Funduszy Europejskich oraz Samorządu Województwa Pomorskiego – mówi Aneta Grzębska, Prezes Zarządu Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego Sp. z o.o.
Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego Czarny Ogon - kliknij: