Alex-Sport to sklepy sportowo – casualowe, na które składa się sześć obiektów stacjonarnych, zlokalizowanych na terenie województwa pomorskiego oraz sklep internetowy. Alex-Sport oferuje szeroką gamę obuwia wpisującego się w klimat streetwear. Jest to zarówno obuwie wykorzystywane do różnego rodzaju sportu uprawianego profesjonalnie i amatorsko, jak i buty sportowe noszone do codziennego stroju. W ofercie znajduje się modne, markowe obuwie od renomowanych producentów dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Równie szeroki jest asortyment odzieży, a także akcesoriów sportowych i obuwniczych.
Właścicielka Alex-Sport, Pani Aleksandra Czarnecka z branżą handlową związana była od zawsze. Zanim otworzyła swój pierwszy sklep w 2007 r. pracowała w rodzinnej firmie. W ciągu szesnastu lat zbudowała sieć sklepów stacjonarnych oraz dodatkowo rozwinęła sprzedaż przez Internet. Swój sukces zawdzięcza wytrwałej pracy własnej oraz swojego zespołu, wsłuchiwaniu się w potrzeby klientów oraz wysokiej jakości obsłudze. Swoim klientom zapewnia profesjonalne doradztwo m.in. przy wyborze obuwia.
Działalność w czasie pandemii i wzrostu cen
Zapewnienie klientom dostępu do szerokiego, różnorodnego i jakościowo dobrego asortymentu wymaga znacznych nakładów finansowych. Kilkukrotny lockdown związany za czasowym zamknięciem sklepów w centrach handlowych w czasie pandemii COVID-19, a następnie ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej zachwiały funkcjonowaniem firmy. Przychody uległy znaczącemu obniżeniu przy stałych, wysokich kosztach. Mimo trudności firmie udało się przetrwać okres pandemii. Po zniesieniu restrykcji sanitarnych rozpoczęła się odbudowa biznesu, szczególnie w jej części stacjonarnej.
Po załamaniu się popytu w pierwszych miesiącach trwania pandemii, zaczął się od stopniowo odtwarzać. Tym samym firma zaczęła notować większe przychody. Na tę pozytywną tendencję ujemnie zaczęła jednak oddziaływać wysoka inflacja oraz rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czynniki te niekorzystnie wpływały na bieżącą działalność, wzrost cen towarów oraz kosztów utrzymania infrastruktury – ceny mediów i najmu. To z kolei spowodowało trudności z zapewnieniem płynności finansowej. W jej utrzymaniu pomogły środki z Pożyczki Płynnościowej POIR, z których to sfinansowane zostały wynagrodzenia wraz z narzutami dla 27 pracowników firmy oraz zakup towarów handlowych.
Pożyczka Płynnościowa POIR
Pożyczka Płynnościowa POIR przeznaczona została dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z siedzibą lub prowadzących działalność gospodarczą na terenie województwa pomorskiego na łagodzenie bezpośrednich lub pośrednich skutków sytuacji gospodarczej związanej z pandemią COVID-19 lub rosyjską agresją wobec Ukrainy. Środki z pożyczki mogą być przeznaczone na wydatki (kapitał) obrotowy oraz inwestycyjny, w tym mający na celu rozwój produktów i procesów w przedsiębiorstwie lub zmianę modelu biznesowego czy też wspierający przejście na gospodarkę niskoemisyjną poprzez inwestycje mające na celu poprawę efektywności energetycznej oraz korzystanie z odnawialnych źródeł energii.
Pożyczka udostępniona została z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.