Kaszuby i wiatraki
Historia wiatraków na Pomorzu sięga średniowiecza. Pierwszymi wielki budowniczymi wiatraków był Zakon Krzyżacki. Wiele takich budowli powstało także na Kaszubach, a ich rozkwit przypadł na XVIII w. Po II wojnie światowej pozostały na Kaszubach już tylko ruiny wiatraków, jedne po drugim rozbierane lub adaptowane na budynki gospodarcze, nieliczne przenoszone były do skansenów.
Dzięki zaangażowaniu i pomysłowości ludzi takich jak Państwo Weronika i Sławomir Knopik wiatraki na nowo stają się atrakcją Kaszub.
- Urodziłam się na Kaszubach i tutaj spędzam wolny czas oraz spełniam marzenia. Ideą przedsięwzięcia, jaką była odbudowa wiatraka w Ręboszewie, było to, aby na nowo tchnąć ducha w to wyjątkowe miejsce i aby każdy mógł skorzystać z jego dobrodziejstw, odpocząć na łonie natury i delektować się widokami Kaszub – wskazuje Pani Weronika.
Wiatrak w Ręboszewie i dużo więcej
Wiatrak – koźlak w Ręboszewie stoi na szczycie wzgórza Sobótka (221,3 m n.p.m.). Obiekt jest praktycznie cały do dyspozycji odwiedzających. Łączy funkcję atrakcji turystycznej z funkcją gastronomiczną i noclegową.
Goście mogą we wnętrzu obiektu podziwiać historyczne elementy oryginalnego wiatraka – koźlaka, a z ostatniego piętra podziwiać oszałamiającą panoramę. Na dole wiatraka usytuowana jest kawiarnia, gdzie można degustować się zimnymi napojami, napić kawy, czy też skosztować domowych ciast i smacznych deserów.
Obiekt oferuje miejsca noclegowe. Do dyspozycji jest wygodny apartament, zaś goście, dla których wyjątkowa atmosfera noclegu jest najważniejsza, mogą spędzić noc na materacach, na dębowej, dwupoziomowej podłodze maszynowni, z zapierającym dech widokiem na poranne mgły nad kaszubskimi jeziorami. Od zeszłego sezonu baza noclegowa powiększona została o dwa domki letniskowe.
W otoczeniu wiatraka przewidziano strefę dla całej rodziny. Młodsi mogą pozbyć się nadmiaru energii na ogrodzonym placu zabaw. W letnie weekendy, lub po wcześniejszym zamówieniu, prowadzone są pokazy mielenie ziarna na mąkę i wypieku chleba w tradycyjnym piecu. Organizowane są różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, także przy ognisku.
Sama lokalizacja Ręboszewa zapewnia wiele atrakcji. Wieś położona jest w gminie Kartuzy, na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, pomiędzy jeziorami Małe Brodno i Wielkie Brodno, na trasie turystycznej Drogi Kaszubskiej oraz szlaku wodnego Kółko Raduńskie.
Finansowanie przedsięwzięć rozwojowych
Aby zrekonstruowany wiatrak mógł pełnić obecną funkcję noclegowo – gastronomiczną konieczne były nakłady w postaci szeregu prac adaptacyjnych obiektu, jego wyposażenia oraz infrastruktury, placu zabaw, terenów zielonych, a także dalsza rozbudowa bazy noclegowej o domki letniskowe. Swoje przedsięwzięcia Państwo Knopik realizowali na przestrzeni kilku lat. Część z nich sfinansowana została dzięki wsparciu, jakie oferuje Pomorski Fundusz Pożyczkowy.
Udzielane przez Fundusz pożyczki w znaczącej mierze przeznaczane są przez przedsiębiorców na cele inwestycyjne – odpowiednio ponad 86% ilości i 90% wartości wszystkich pożyczek.
Oferta Funduszu umożliwia wsparcie podmiotów na wszystkich etapach – od rozpoczęcia działalności, po dalszy rozwój firmy. Pożyczki udzielane są na atrakcyjnych warunkach, ze środków unijnych oraz środków Województwa Pomorskiego, z których przedsiębiorcy sfinansować mogą inwestycje związane z zakładaną działalnością gospodarczą, nowe przedsięwzięcia rozwojowe, wydatki związane z poszukiwaniem, pozyskiwaniem i podnoszeniem kwalifikacji pracowników, a także inwestycje w odnawialne źródła energii, jak np. kolektory solarne, instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, kotłownie i ciepłownie na biomasę.
Wiatrak Ręboszewo