Przyszłość w kolorze zieleni
Rozwój odnawialnych źródeł energii jest obecnie jednym z coraz częściej poruszanych tematów z uwagi na wyczerpywanie się zasobów kopalnych, jak węgiel, gaz ziemny czy też ropa naftowa, a także z uwagi na negatywny wpływ energetyki opartej o źródła konwencjonalne na stan środowiska naturalnego. Rozwiązania upatruje się w rozwoju energetyki wykorzystującej odnawialne źródła energii, w tym biomasy.
Z punktu widzenia przedsiębiorstwa inwestycje w odnawialne źródła energii to nie tylko dbałość o stan środowiska i wizerunek firmy, ale przede wszystkim korzyści ekonomiczne płynące z oszczędności na kosztach energii wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności, jak również, w przypadku większych instalacji, zarobkowe wytwarzanie i sprzedaż energii.
Potencjał drzemiący w biomasie
Przedsiębiorstwo CET-EKO prowadzone przez Pana Tomasza Cegiełkę jest podmiotem zajmującym się obrotem i sprzedażą odpadów do biogazowni. Wieloletnie doświadczenie i wiedza właściciela firmy z zakresu funkcjonowania biogazowni rolniczych skłoniły go do poszerzenia zakresu prowadzonej działalności o produkcję energii. Tak powstał projekt budowy elektrowni biogazowej w Mątowach Małych o wartości ponad 8,36 mln zł.
- Przez kilka lat sprawowałem funkcję kierownika biogazowni, zatem funkcjonowanie tego typu obiektów znam od podszewki. Stąd zrodziła się pasja, a wraz z nią pomysł na budowę własnej biogazowni rolniczej – mówi Pan Tomasz Cegiełka.
W wyniku realizacji projektu powstanie jednostka kogeneracyjna, wytwarzającą energię elektryczną oraz energię cieplną. Instalacje wykorzystywać będzie biogaz rolniczy, przyczyniając się do produkcji zielonej energii, bez zanieczyszczeń pyłowo – gazowych. Dodatkowo, powstający w procesie produkcyjnym poferment znajdzie zastosowanie jako naturalny nawóz. W kolejnych latach 2020-2021 planowane jest rozszerzenie inwestycji o budowę ciepłociągu, którzy umożliwi zasilanie w ciepło okolicznych gospodarstw.
Budowa tego typu instalacji wymaga znacznych nakładów finansowych. Realizacja rozpoczętej inwestycji możliwa będzie dzięki wsparciu ze środków Pożyczki OZE.
Wsparcie wytwarzania i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych
Samorząd Województwa Pomorskiego podejmuje działania mające na celu wsparcie przedsięwzięć związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Inwestorzy planujący wybudowanie instalacji opartych na tego typu źródłach skorzystać mogą z Pożyczki OZE, których udzielaniem zajmuje się Pomorski Fundusz Pożyczkowy. Pożyczka dostępna jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Ze środków pożyczki finansowane mogą być m.in. instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, biogazownie, pompy ciepła, kotłownie na biomasę, a także modernizacja elektrowni wodnych. Wsparciem objęte są zarówno mikroinstalacje, jak i większe inwestycje.
- Dzięki Pożyczce OZE możliwy będzie wzrost udziału źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii w województwie pomorskim. Biogazownia w Mątowach Małych umożliwi zwiększenie zainstalowanych mocy OZE o 0,5 MW. Dodatkowo generacja energii jest niskoemisyjna i zapewnia wysoki poziom uniknięcia emisji dwutlenku węgla. Szacowany spadek emisji gazów cieplarnianych w wyniku realizacji tej inwestycji to 3,2 tys. ton CO2 / rok – wskazuje Aneta Grzębska Prezes Zarządu Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego.