Intensywny rozwój gospodarczy może stwarzać krytyczne zagrożenie dla środowiska naturalnego. W trosce o ochronę klimatu państwa Unii Europejskiej dążą do ustanawiania regulacji umożliwiających uzyskanie neutralności klimatycznej czyli stanu, w którym emisja gazów cieplarnianych jest równoważona poprzez pochłanianie dwutlenku węgla przez zbiorniki wodne, lasy czy glebę.
Rozwój odnawialnych źródeł energii wspierany jest przez pomorski samorząd. Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030 zakłada 32% udział produkcji energii elektrycznej z OZE w stosunku do zużycia ogółem. Uzyskanie takiego miksu energetycznego związane jest z koniecznością rozwoju instalacji OZE.
#nasze Zielone Pomorze - Pożyczka OZE. Pomorski Fundusz Pożyczkowy we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym realizował jeden ze swoich największych projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 związany ze wsparciem wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Fundusz udzielił łącznie 137 Pożyczek OZE na kwotę ponad 139 mln zł, finansując nowe instalacje OZE, dzięki którym możliwy jest spadek emisji gazów cieplarnianych o ponad 29 tys. ton równoważnika CO2 rocznie. Tyle dwutlenku węgla emituje auto, które objechałoby równik aż 3 740 razy.
Projekt firmy Cet-Eko Tomasz Cegiełki finansowany z Pożyczki OZE dotyczył budowy elektrowni biogazowej o mocy do 500 kW w Mątowach Małych. Powstała jednostka kogeneracyjna wytwarzająca energię elektryczną, która wprowadzana jest do sieci elektroenergetycznej oraz wykorzystywana jest na potrzeby własne zakładu. Planowane jest rozszerzenie inwestycji o budowę sieci ciepłowniczej, która zasili ekologicznym ciepłem okoliczne gospodarstwa domowe.
Inwestorzy mogli przeznaczyć środki z Pożyczki OZE na instalacje wytwarzające energię elektryczną lub cieplną, wykorzystujące biogaz, biomasę, słońce, energię ziemi lub wodę, a więc instalacje fotowoltaiczne, solarne, biogazownie, pompy ciepła czy kotłownie na biomasę.
Ponad 85% wszystkich projektów stanowiły właśnie instalacje fotowoltaiczne. Dzięki wsparciu Funduszu powstały zarówno mikroinstalacje, ale również 20 farm i zespołów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 32,3 MW. Produkowana w nich czysta energia zasilać będzie krajową sieć elektroenergetyczną, zastępując energię wytwarzaną głównie z węgla.
Innowacyjna instalacja PV - farma fotowoltaiczna Gdańsk Połęże II o mocy 4 MW wykorzystuje nowoczesne panele monokrystaliczne z powłoką antyodblaskową, zwiększającą efektywność produkcji w trudnych warunkach nasłonecznienia oraz monitoring pracy farmy ze zdalnym sterowaniem i nadzorem parametrów pracy. Z pożyczki OZE Pro-Energia sp. z o.o. sfinansowała budowę farmy wraz z infrastrukturą towarzyszącą i przyłączem do sieci elektroenergetycznej.
Inwestycje realizowane na własne potrzeby stanowiły prawie 39% wartości udzielonych pożyczek (54 mln zł). Oprócz efektu ekologicznego, możliwe było uzyskanie znaczących oszczędności kosztów mediów, co ma szczególne znaczenie w dobie kryzysu energetycznego i wzrostu cen za prąd i ogrzewanie.
Wytworzona zielona energia elektryczna z mikroinstalacji PV na gruncie zastępuje energię ze źródeł konwencjonalnych, głównie węgla i wiąże się z oszczędnościami kosztów. Projekt sfinansowano na potrzeby Piekarnia Janca sp.j. w Smołdzinie. Zastosowane w instalacji moduły monokrystaliczne cechuje wysoka wydajność, odporność mechaniczna oraz obniżona wrażliwość na zacienienie.
Pożyczka OZE to instrument, z którego skorzystać mogły również jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne. W przypadku tych podmiotów efekty ekologiczne i ekonomiczne będą dodatkowo spożytkowane przez lokalną społeczność.
Pelkom sp. z o.o. – komunalna spółka Gminy Pelplin zajmuje się m.in. usługami komunalnymi, dostarczaniem wody, odprowadzeniem ścieków czy administracją mieszkań. Na własne potrzeby, w celu redukcji kosztów mediów (ogrzewanie, prąd) spółka realizowała dwie inwestycje. Pierwsza polegała na montażu instalacji PV i pompy ciepła w budynku socjalno – bytowym, zapewniając ekologiczny prąd i ogrzewanie. Druga związana była z montażem instalacji PV na potrzeby stacji ujęcia wody Pelplin.
Wsparcie obszaru OZE przez Pomorski Fundusz Pożyczkowy możliwe było także za pośrednictwem środków udostępnionych z projektu „Pomorski Fundusz Rozwoju – REACT-EU”, z którego udzielano finansowania m.in. na działania proekologiczne i ekoefektywne. Na preferencyjne oprocentowanie mogli liczyć ci przedsiębiorcy, którzy realizowali inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej i przejściem na gospodarkę niskoemisyjną, opartą o odnawialne źródła energii.
Projekt montażu małej instalacji fotowoltaicznej o mocy 180 kW m.in. do zasilania pomp ciepła na potrzeby sieci obiektów niepublicznego zakładu opieki medycznej Rehabilitacja Krojanty NZOZ Tomasza Winieckiego.To przykład instalacji, która pozytywnie wpłynęła na środowisko, poprzez zastąpienie zużycia energii elektrycznej z sieci – zieloną energią z własnej instalacji PV, dodatkowo znacząco obniżyła koszty energii ponoszone przez przedsiębiorstwo.Projekt finansowany był ze środków Pożyczki na Odbudowę Biznesu z RPO WP 2014-2020 – REACT-EU.