„Znajdź niszę – wspieranie przemysłów kreatywnych”
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Przemysł kreatywny tworzą dynamiczne i mobilne przedsiębiorstwa wytwarzające produkty o oryginalnym lub wręcz unikatowym charakterze. Wierzymy, że integracja tego sektora gospodarki jest czynnikiem niezbędnym do rozwoju, a korzyści z niej wynikające, mogą przynieść pozytywne rezultaty.
Projekt "Znajdź niszę - wspieranie przemysłów kreatywnych" realizowany był w okresie od października 2012r. do końca 2013r. przez 5 podmiotów działających na terenie dwóch województw: kujawsko-pomorskiego i pomorskiego:
- jednostkę samorządu lokalnego (Województwo Kujawsko-Pomorskie),
- instytucje otoczenia biznesu (Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy, oraz Pomorski Fundusz Pożyczkowy),
- organizacje wspierające rozwój przedsiębiorczości (Fundacja Promocji Innowacji, Europejskie Centrum Wspierania Młodzieży).
Całkowita wartość projektu wynosiła 993.217,00 zł, przy dofinansowaniu na poziomie 100%. Projekt realizowano w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 2.2.1 - Poprawa jakości usług świadczonych przez instytucje wspierające rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności.
Projekt skierowany był do wszystkich przedsiębiorczych i aktywnych osób, które planowały podjąć lub już prowadziły własną działalność gospodarczą w szeroko pojętej branży kreatywnej.
W ramach projektu przewidziano kompleksowe wsparcie osób działających lub zamierzających rozpocząć działalność w branżach kreatywnych w możliwych 3 formach:
- Bezpłatnych szkoleń ABC przedsiębiorczości
- Seminariów praktycznych
- Konkursu na pomysł biznesowy, gdzie 20 najlepszych projektów otrzymało wsparcie w postaci mentoringu, wsparcia marketingowego, prawnego i ekonomicznego.
W ramach projektu Pomorski Fundusz Pożyczkowy organizował cykl trzech seminariów praktycznych dla uczestników projektu w województwie pomorskim. Seminaria przygotowane w miesięcznych odstępach w marcu, kwietniu i maju 2013r. poświecone były zagadnieniom związanym z wizerunkiem, kreowaniem swojej marki oraz strategii zdobywania rynków i wdrażania nowych produktów. Wyjątkową atmosferę tych trzech imprez zawdzięczaliśmy zaproszonym ekspertom oraz Pani Moderator – dr Małgorzacie Bonikowskiej. Uczestnicy seminariów docenili ich szczególną formułę, aktywnie uczestnicząc w otwartej debacie, jaka toczyła się podczas każdego ze spotkań. Nie zabrakło zatem okazji do wymiany poglądów i doświadczeń między przedsiębiorcami i osobami, które być może niedługo same zdecydują się otworzyć własny biznes, w jednej z branż kreatywnych. Cenne sugestie i doświadczenie zapraszanych Prelegentów „dopełniały” zawartość merytoryczną poszczególnych bloków tematycznych.
Dnia 28 listopada 2013r. w Copernicus Toruń Hotel odbyła się konferencja wieńcząca projekt. Wydarzenie było okazją do podsumowania projektu, omówienia jego realizacji i osiągniętych efektów. Podczas konferencji wyróżnieni zostali laureaci konkursu na pomysł biznesowy oraz przedstawiciele najbardziej rozpoznawalnych polskich marek nagrodzonych w badaniu „Polska marka” przeprowadzonym w trakcie realizacji projektu - Apart, Dr Irena Eris, Reserved, Tymbark, Wedel, Ziaja.
W procesie mentoringu i preinkubacji organizowanym w ramach projektu mentorzy oraz partnerzy wyróżnili 4 laureatów, którzy zostali uhonorowani podczas konferencji:
- Wyróżnienie za pomysł z zakresu projektowania i produkcji automatyki barowej – projekt „Auto Bar” (Pan Paweł Czarny)
- Wyróżnienie za pomysł wypełniający lukę w zakresie specjalistycznych usług fotograficznych – projekt „Miofoto” (Pani Izabela Dzijak).
- Wyróżnienie za pomysł wypełniający lukę rynkową w zakresie artystycznego wykorzystania szkła we wnętrzarstwie i dekoratorstwie – projekt „Studio szkła” (Pan Rafał Kowalczyk)
- Wyróżnienie za perspektywiczny pomysł wypełniający lukę rynkową w zakresie usług archiwistycznych – projekt „Archiwalnia” (Pani Klaudia Leśniewska).
Dziękujemy ekspertom za wysokiej jakości wkład merytoryczny, a uczestnikom za zaangażowanie w poszczególne etapy projektu.
Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej projektu