Sala bankietowa Gałązka Lawendy położona jest na Kaszubach, w Zielonej Wsi koło Nowej Karczmy. Obiekt dysponuję salą na 150 osób, w której orgaznizowane są różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, jak m.in. wesela, przyjęcia, jubileusze, urodziny, a także imprezy tematyczne.
Klimat lokalu utrzymamy jest w nowoczesnym stylu wiejskim. Aranżacje pomieszczeń inspirowane są tradycyjnym wiejskim domem i jego ciepłą atmosferą. To połączenie stylu rustykalnego i vintage, w którym królują meble z litego drewna, cegła, naturalne materiały i jasne, neutralne kolory. Taki wystrój sprzyja spotkaniom i wspólnemu celebrowaniu. Wnętrze to jednak nie wszystko. Gałązka Lawendy ofertuje szerokie menu, wśród którego znajdują się dania z tradycyjnej kuchni kaszubskiej. To kuchnia z pełnym wachlarzem smaków i zapachów, która zachwyci osoby nawet o najbardziej wyrafinowanym guście. Lokal dysponuje bardzo dobrze wyposażoną kuchnią, obsługującą zarówno wydarzenia organizowane w lokalu, jak i świadczy usługi cateringu zewnętrznego.
Przyjazna atmosfera, wyśmienite jedzenie, nienaganna obsługa i malownicze położenie sprawiają, że Gałązka Lawendy staje się coraz popularniejszym miejscem dla wspólnego biesiadowania i dobrej zabawy.
Początki w czasach pandemii
Gałązka Lawendy prowadzona jest przez państwa Jarosławę i Ryszarda Dunst - małżeństwo z duszą przedsiębiorców. Oboje już wcześniej prowadzili własne działalności gospodarcze – pan Ryszard przez ponad sześć lat w branży budowalnej, Pani Jarosława – cateringowej. W Gałązce Lawendy połączyli swoje pasje i umiejętności, dzięki czemu stworzyli wyjątkowe miejsce dla swoich gości.
Początki nie były jednak łatwe. Start Gałązki Lawendy miał miejsce niedługo przed wystąpieniem pandemii COVID-19, co w pierwszym okresie działalności było dużym wyzwaniem dla funkcjonowania nowego obiektu. Wprowadzone restrykcje uniemożliwiały prowadzenie sali bankietowej w zamierzonym zakresie.
Mimo trudnych czasów lokal dawał sobie radę dzięki wytrwałości i kreatywności właścicieli. W związku z niemożnością serwowania dań w lokalu i prowadzenia imprez, w czasie największych ograniczeń rozwinęli oni usługi cateringowe oraz dostawę dań z dowozem do odbiorców.
Wraz ze zniesieniem restrykcji sanitarnych obiekt mógł rozpocząć działalność w planowanym zakresie. Dla podniesienia jakości świadczonych usług oraz komfortu gości właściciele zaplanowali inwestycję związaną z wykonaniem wentylacji i klimatyzacji sali. Przedsięwzięcie to zbiegło się z czasem kryzysu energetycznego oraz wzrostu cen energii elektrycznej i cieplnej. Sama działalność generuje wysokie zużycie energii elektrycznej - klimatyzacja oraz wentylacja zwiększają zapotrzebowanie obiektu na energię. Montaż klimatyzacji był dodatkowo istotny z uwagi na jej wykorzystanie jako alternatywne źródło ogrzewania, szczególnie w okresie przejściowym, przed głównym sezonem grzewczym. Odpowiedzią na wzrost cen energii była inwestycja w instalację OZE – panele fotowoltaiczne na dachu obiektu. Całe przedsięwzięcie w postaci instalacji fotowoltaicznej, adaptacji części dachu pod instalację oraz systemu wentylacji i klimatyzacji, dla których źródłem zasilania jest instalacja PV, zostało sfinansowane z Pożyczki na Odbudowę Biznesu. Jest to projekt z zakresu ekoefektywności, co oznacza, że pożyczka udzielona została na preferencyjnych warunkach, z obniżonym oprocentowaniem.
Przedsięwzięcie to przyczyniło się do podniesienia jakości świadczonych usług oraz wzrostu pozycji konkurencyjnej firmy na rynku, a także obniżenia kosztów energii elektrycznej i cieplnej. Dodatkowe korzyści z realizacji inwestycji są korzyściami środowiskowymi, związanymi z przejściem na zieloną, nieemisyjną energię oraz redukcją emisji pyłów oraz dwutlenku węgla do atmosfery.
Środki unijne na odbudowę biznesu po pandemii COVID-19
W ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię COVID-19 ze środków unijnych, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 udostępniony został nowy instrument finansowy – Pożyczka na Odbudowę Biznesu.
Pożyczka przeznaczona jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstwa prowadzących działalność gospodarczą i realizujących przedsięwzięcia (inwestycje) na terenie województwa pomorskiego, które mające odbudować lub wzmocnić firmę po pandemii.
Dostępna kwota pożyczkiwynosi od 150 tys. zł do 1 mln zł, z okresem spłaty do 7 lat, w tym do 6 mies. karencji w spłacie kapitału. Pożyczka oprocentowana jest na warunkach korzystniejszych niż rynkowe, z zastosowaniem pomocy publicznej, w wysokości:
- 1,71% w skali roku, w obszarach preferencji (projekty z zakresu cyfryzacji i ekoefektywności),
- 3,42% w skali roku, w pozostałych obszarach.
W przypadku niespełnienia warunków umożliwiającego udzielenie pożyczki z wykorzystaniem pomocy publicznej pożyczka może zostać udzielona na warunkach rynkowych. Co ważne ustalone oprocentowanie jest stałe – nie ulegnie zmianie w trakcie trwania umowy pożyczki, niezależnie od aktualnego poziomu stóp procentowych.
Pomorski Fundusz Pożyczkowy nie pobiera żadnych opłat i prowizji związanych z udostępnianiem oraz obsługą Pożyczki na Odbudowę Biznesu.