Sauna jako miejsce relaksu i odpoczynku przynosi wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Dla wielu osób odgrywa ważną rolę stanowiąc element nowoczesnego stylu życia. Szczególnie w kulturze fińskiej, a także skandynawskiej czy też ludów nadbałtyckich zajmuje wyjątkowe miejsce w tradycji i znana jest od ponad 2 tys. lat, choć odkrycia archeologiczne wskazują, że początki sauny sięgają epoki kamienia. Sama nazwa pochodzi z języka fińskiego.
Dla właścicieli MEGIW sauna to nie tylko produkt, jaki firma wytwarza i sprzedaje, ale przede wszystkim pasja, dzięki której MEGIW jest obecnie liderem europejskiego rynku i największym producentem saun w Polsce. Swoją pozycję przedsiębiorstwo buduje konsekwentnie od ponad 30 lat, poszerzając zakres swojej działalności. Grupa MEGIW obejmuje cztery obszary:
- produkcja saun domowych i zewnętrznych,
- kosmetyki i akcesoria do saun, SPA,
- projektowanie oraz budowa SPA,
- drewniana architektura ogrodowa.
Wszystkie produkty wytwarzane są z naturalnego surowca, jakim jest drewno. Produkcja odbywa się w zakładzie o powierzchni ok. 5 ha, zlokalizowanym w Borzechowie, w powiecie starogardzkim. Jest to specjalistyczny zakład obróbki drewna, dysponujący nowoczesnym parkiem maszynowym.
Największą część produkcji i sprzedaży stanowią sauny (domowe, fińskie, na podczerwień – infrared, modułowe). Kolejna grupa obejmuje szeroki wachlarz produktów drewnianej architektury ogrodowej: domki ogrodowe, rekreacyjne, narzędziowe, wiaty, altany, meble. MEGIW posiada własny zespół projektowy, który w swoich realizacjach stawia na jakość, estetykę, ponadczasowy, ale i nowoczesny design oraz komfort użytkowania. Firma posiada możliwości techniczne i zaplecze osobowe do oferowania szerokiej gamy różnorodnych produktów, które mogą być wytwarzane zarówno w produkcji masowej, jak i krótkich seriach, a także na indywidualne zamówienia.
Wpływa agresji Rosji wobec Ukrainy na działalność przedsiębiorstw
MEGIW zbudował silną pozycję na rynku dzięki połączeniu bogatej tradycji rzemiosła obórki drewna z dynamicznym zarządzaniem i nowoczesną technologią. Ważnym elementem sukcesu firmy jest entuzjazm i zaangażowanie pracowników. Firma wychodzi naprzeciw zmieniającym się trendom i oczekiwaniom klientów, m.in. rozszerzając w ostatnich latach swoja ofertę o produkty ze szlachetnych gatunków drzew oraz produkty stolarki okiennej i drzwiowej.
Ponad 80% przychodów firmy generowanych jest ze sprzedaży eksportowej, głównie do Europy Zachodniej. Agresja Rosji wobec Ukrainy i niepewność co do dalszego przebiegu zdarzeń, w tym ryzyko eskalacji działań zbrojnych były powodem perturbacji na rynku krajowym i zagranicznym. Dotyczyło to m.in. wymiany handlowej, czego skutki bezpośrednio dosięgły także MEGIW w postaci okresowego spadku zamówień, w szczególności przez klientów niemieckich. Dodatkowo, w związku z zakłóceniami w dostawach oraz wprowadzonymi ograniczeniami w handlu, odnotowano wzrost cen surowców i półproduktów, a także cen mediów - energii elektrycznej i cieplej, w związku z kryzysem energetycznym.
Negatywne skutki rosyjskiej agresji mogły zostać częściowo zniwelowane dzięki Pożyczce Płynnościowej POIR.
Środki z pożyczki pomogły w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa i przeznaczone zostały na wydatki obrotowe poniesione w zakładzie produkcyjnym w Borzechowie: wynagrodzenia pracowników, koszty użytkowania infrastruktury oraz zatowarowanie w półprodukty i surowce do produkcji.
Pożyczka Płynnościowa POIR
Pożyczka Płynnościowa POIR to instrument finansowy, który udostępniony został dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, w celu łagodzenia bezpośrednich lub pośrednich skutków gospodarczych związanych z pandemią COVID-19 lub rosyjską agresją wobec Ukrainy. Ze środków pożyczki mogły być finansowane wydatki związane z zapewnieniem płynności przedsiębiorstwa lub odbudowy jego działalności. Pożyczka mogła zostać przeznaczona na wydatki obrotowe oraz w części inwestycyjne, mające na celu rozwój produktów i procesów w przedsiębiorstwie lub zmianę modelu biznesowego i/lub wspierające przejście na gospodarkę niskoemisyjną poprzez inwestycje mające na celu poprawę efektywności energetycznej oraz korzystanie z odnawialnych źródeł energii.
Na mocy Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) Pomorski Fundusz Pożyczkowy udzielił dla pomorskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw Pożyczek Płynnościowych POIR na kwotę blisko 50,77 mln zł. Pożyczki zawierane były na preferencyjnych warunkach, z oprocentowaniem 0%.