Duńskie wzorce na polskim gruncie
Leśne Przedszkole Ecoludek jest polsko – duńskim projektem edukacyjnym i jednocześnie doskonałym przykładem współpracy z zagranicznym podmiotem. W 2009 roku na terenie Fundacji Polska Farma Ekologiczna Ecofarm w Małkowie powstał Żłobek Ecoludek. Wraz z rosnącą popularnością żłobka, w 2012 roku, wspólnie z Duńskim Klubem Ekologicznym SFOF rozpoczęły się prace nad powstaniem pierwszego w Polsce leśnego przedszkola, wzorowanego na rozwiązaniach duńskich.
W 2015 roku miało miejsce oficjalne otwarcie przedszkola. Placówka wspierana jest przez Duński Klub Ekologiczny SFOF w zakresie programowym i szkoleniach kardy w duńskich leśnych przedszkolach.
- Jak trudno wybrać przedszkole dla swojego dziecka wiedzą chyba rodzice każdego trzylatka. Lokalne przedszkola prześcigają się w warunkach lokalowych i ofercie zajęć dodatkowych. Z zupełnie inną ofertą dla rodziców wychodzi nasze przedszkole, promujące idee „leśnego przedszkola” opartego o duńskie wzorce. Nasze przedszkole skupia się na dziecku jako „Liderze”, za którym podąża się jak za małym odkrywcą, wspiera w poznawaniu świata w naturalnych warunkach i spędza jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, zapewniając odpowiednią, codzienną dawkę ruchu. U nas zabawa i nauka splatają się ze sobą i są dla dzieci prawdziwą przygodą – wskazuje Pani Katarzyna Byczkowska, dyrektora i właścicielka przedszkola Ecoludek.
Placówka dysponuje bardzo dużym terenem wokół przedszkola, wyposażonym w huśtawki, tunele, zjeżdżalnie, mostki czy też piaskownice. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem w Kolbudach dzieci mogą swobodnie bawić się w sąsiadującym z przedszkolem lesie, który jest „poligonem doświadczalnym” i gdzie podglądają życie owadów i ptaków. Przedszkolaki mają możliwość przeżywania rytmu kolejnych pór roku oraz poznają towarzyszące temu zjawiska przyrodnicze. Dzięki zabawie w tak urozmaiconym terenie i przebywaniu na świeżym powietrzu dzieci czerpią wiele radości i korzyści ze stałego kontaktu z naturą, mogą zaspokoić swoją naturalną potrzebę aktywnej zabawy oraz dać upust swoim emocjom. Codzienne obcowanie z przyrodą rozwija u leśnych przedszkolaków pozytywny stosunek do natury oraz wpływa na wzmocnienie ich systemu odpornościowego. Życie w leśnym przedszkolu przebiega w myśl zasady zawartej w skandynawskim przysłowiu „nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie”.
Ekologiczne rozwiązania, skandynawski design
Zaplecze socjalne przedszkola również wzorowane jest na duńskich placówkach: przestronne i jasne sale, bez nadmiaru bodźców, kolorów i zabawek, z prostymi meblami. Wszystko po to, aby rozbudzić kreatywność dzieci, rozwijać różnorodne zainteresowania oraz umiejętność działania w grupie.
Przedsięwzięcie, jakim jest przedszkole Ecoludek, oprócz funkcji edukacyjnej, ma na celu także promowanie rozwiązań ekologicznych. Skandynawskie doświadczenia i proekologiczne rozwiązania techniczne przeniesione zostały do projektu budowalnego. Tak powstał nowoczesny, energooszczędny i ergonomiczny budynek przedszkola. Zastosowane innowacje to m.in. przegrody zewnętrzne i okna w standardzie budynku pasywnego, komputerowo sterowana wentylacja z odzyskiem ciepła, ogrzewanie podłogowe współpracujące z kondensacyjnym piecem gazowym, automatyczne baterie umywalkowe oszczędzające wodę czy instalacja fotowoltaiczna dostarczająca zieloną energię.
Wsparcie zatrudnienia ze środków Województwa Pomorskiego
Właściciele Leśnego Przedszkola Ecoludek dużą wagę przywiązują do zapewnienia dobrze wykwalifikowanej kadry pedagogicznej. Jedno ze stanowisk pracy powstało przy wsparciu Pożyczki na zatrudniane z Projektu finansowanego ze środków Województwa Pomorskiego. Ze środków pożyczki sfinansowane zostały wydatki związane ze stworzeniem miejsca pracy, w tym wynagrodzeniem i przeszkoleniem pracownika.
Pożyczka na zatrudnienie przeznaczona jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Ze środków pożyczki finansowane mogą być m.in. koszty usług firm rekrutacyjnych i agencji pośrednictwa pracy, koszty wyposażenia, urządzeń i narzędzi służących do wykonywania pracy na tworzonym stanowisku, wynagrodzenia, koszty szkoleń, kursów, studiów, relokacji pracowników czy też koszty związane z zatrudnieniem cudzoziemców, w tym koszty pomocy prawnej oraz nauki języka polskiego.