W ramach projektu To oni zmieniają Pomorze! prezentujemy kolejnego przedsiębiorcę, który skorzystał z pożyczki oferowanej przez Pomorski Fundusz Pożyczkowy i dzięki uzyskanym środkom sfinansował inwestycje wspierające rozwój prowadzonej działalności.
Z rolnictwem związani od trzech pokoleń
Swoim gospodarstwem rolnym, położonym w Subkowach, Pan Marek Mokwa zarządza od ponad 20 lat. Jest to gospodarstwo wielopokoleniowe. Wcześniej kierowane było przez dziadków, a następnie rodziców Pana Marka. Obecnie w jego prowadzenie angażuje się również żona oraz kolejne pokolenie - dzieci.
Od chwili przejęcia gospodarstwa Pan Marek postawił na sukcesywny jego rozwój – uprawę zbóż i dalszą specjalizację w hodowli trzody chlewnej. Obecnie prowadzony chów zarodowy jest największą tego typu hodowlą w powiecie tczewskim i jedną z najprężniej działających chlewni na Kociewiu.
Modernizacja gospodarstwa wiązała się z wysokimi nakładami, także wspieranymi ze środków unijnych. Wśród wielu inwestycji znajduje się nowoczesna chlewnia komorowa, która zapewniła bardzo dobre warunki odchowu oraz bytowania zwierząt. Szczególną uwagę w gospodarstwie przywiązuje się bowiem do dobrostanu zwierząt, optymalnego żywienia oraz profilaktyki.
Gospodarstwo wyróżnia się w województwie pomorskim. Jest wzorowym miejscem pracy hodowlanej, często odwiedzanym przez delegacje rolników i doradców rolniczych z kraju i zagranicy. Gospodarstwo nagradzane było w m.in. w konkursie Piękna Wieś w 2013 r. czy Mistrz Agroligi województwa pomorskiego w 2014 r.
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii
Unowocześnienie gospodarstwa przebiegało w sposób zrównoważony. Nowe inwestycje nakierunkowane były m.in. na dobrostan zwierząt, informatyzację oraz zarządzanie zasobami wody (w 60% wykorzystywane jest własne źródło wody).
Projekt finansowany ze środków Pożyczki OZE związany był z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii – słońca do produkcji energii elektrycznej na potrzeby własne gospodarstwa. Na dachu hali zamontowane zostały panele fotowoltaiczne. Instalacja ta generując energię elektryczną z OZE zastępuje energię elektryczną ze źródeł konwencjonalnych (głównie węgla) zasilających krajowy system elektroenergetyczny. Oprócz wymiaru czysto ekonomicznego, związanego z obniżeniem kosztów energii, inwestycja ma charakter proekologiczny. Generacja energii z PV jest bowiem bezemisyjna i zapewnia największy poziom uniknięcia emisji dwutlenku węgla oraz innych gazów i pyłów.
OZE na wsparcie rolnictwa
Zrównoważone rolnictwo związane jest m.in. z lepszym wykorzystaniem zasobów naturalnych oraz coraz szerszym wykorzystaniem OZE w pokrywaniu zapotrzebowania na ciepło oraz realizacji potrzeb energetycznych. Wiąże się to z oszczędnościami na kosztach energii cieplnej i/lub elektrycznej dla instalacji montowanych na potrzeby własne podmiotu, jak i wykorzystaniem komercyjnym, gdzie instalacja OZE staje się źródłem dochodów (np. farmy PV).
Instalacje OZE wykorzystywane w rolnictwie, w uprawach i hodowli, to m.in. instalacje fotowoltaiczne, kotły na biomasę (pellet), biogazownie rolnicze oraz małe elektrownie wodne. Wszystkie mogą być finansowane ze środków Pożyczki OZE.
O pożyczkę mogą ubiegać się inwestorzy chcący wybudować na terenie województwa pomorskiego instalację OZE (dla elektrowni wodnych możliwa jest tylko modernizacja), w tym pojedyncze przedsiębiorstwa i gospodarstwa rolne, jak i grupy producentów rolnych, klastry.
Pożyczka dostępna jest z preferencyjnym oprocentowaniem od 0,25% w skali roku. Maksymalna kwota pożyczki to 15 mln zł. Pożyczka OZE finansowana jest ze środków unijnych, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.