Od 2 stycznia 2023 r. wznowiony został nabór wniosków o Pożyczkę OZE. W ramach pierwszego naboru wspartych zostało 98 projektów na kwotę prawie 71,6 mln zł. Przedsiębiorco, zapoznaj się z projektami, jakie uzyskały wsparcie.
Ze środków Pożyczki OZE finansować można instalacje odnawialnych źródeł energii wraz z infrastrukturą służącą przyłączeniu instalacji do sieci, w tym instalacje wykorzystywane na potrzeby własne przedsiębiorców, w celu obniżenia kosztów energii elektrycznej i/lub cieplnej, jak i inwestycje komercyjne (farmy fotowoltaiczne, biogazownie). Pożyczka dostępna jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Inwestycje zrealizowane z Pożyczki OZE
Elektrownia biogazowa w Mątowach Małych
Projekt dotyczył budowy elektrowni biogazowej o mocy do 500kW. Powstała jednostka kogeneracyjna wytwarza energię elektryczną, która zużywana jest na potrzeby produkcji zakładu, a nadwyżka energii sprzedawana jest i wprowadzana do sieci dystrybucyjnej operatora. Planowane jest rozszerzenie inwestycji o budowę sieci ciepłowniczej, która zasili ekologicznym ciepłem okoliczne gospodarstwa domowe.
Zespół farm fotowoltaicznych Wrząca
Projekt polegał na budowie dwóch farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 1,32 MW wraz z przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej. Jest to instalacja innowacyjna, na nowoczesnej konstrukcji nośnej, wykorzystująca panele fotowoltaiczne, optymizery mocy oraz inwertery o najwyższej efektywności i sprawności.
Instalacja fotowoltaiczna – projekt EKO-HOM Puck
Projekt związany z budową instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku Harcerskiego Ośrodka Morskiego Chorągwi Gdańskiej ZHP. Wytworzona energia elektryczna zużywana jest na potrzeby własne, zastępując energię ze źródeł konwencjonalnych i wiążę się z oszczędnościami na kosztach.
Zdecentralizowany system grzewczy – Spółdzielnia Mieszkaniowa „Bożepole”
Projekt umożliwił likwidację kotłowi węglowej o niskiej sprawności wraz osiedlową siecią dystrybucji i zastąpienie ich zdecentralizowanym systemem grzewczym, składającym się z węzłów cieplnych opartych na gruntowych pompach ciepła wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Inwestycja zrealizowanazostała w 14 budynkach wielomieszkaniowych w Bożympolu Wielkim.
Pompa ciepła – Wiatrak Ręboszewo
Wiatrak Ręboszewo to popularny obiekt turystyczny zlokalizowany na Kaszubach. Dzięki pożyczce stary kocioł węglowy zastąpiono nowoczesną powietrzną pompą ciepła z zasobnikiem i automatyką sterującą. Projekt obniżył koszty ogrzewania obiektu, przyczynił się także do redukcji emisji dwutlenku węgla oraz innych gazów i pyłów.
System instalacji OZE – Restauracja Nordowi Mol
Restauracja z charakterem zlokalizowana w Celbowie k. Pucka, w której wprowadzono zintegrowany system zasilania obiektu w ciepło i energię elektryczną. Projekt obejmował budowę pomp ciepła powietrze-woda, kolektorów słonecznych na dachu budynku restauracji oraz naziemnych instalacji fotowoltaicznych.
OZE w rolnictwie - Gospodarstwo Rolne w Subkowach
Gospodarstwo specjalizujące się w uprawie zbóż i hodowli trzody chlewnej zostało unowocześnione m.in. poprzez inwestycje nakierunkowane na dobrostan zwierząt, informatyzację oraz zarządzanie zasobami wody. Projekt związany z instalacją paneli PV na dachy hali wpisuje się w przejętą przez właścicieli koncepcję zrównoważonego rozwoju gospodarstwa i ma charakter proekologiczny.